Genel Muhasebe Nedir?

Genel muhasebe profesyonel eğitim almış muhasebeciler tarafından gerçekleştirilen şirketin finansal işlemlerinin kaydedildiği, bu kayıtların özelliklerine göre sınıflandırıldığı ve tutulan kayıtların düzenli olarak defterlere geçirildiği bir dizi işlemi kapsamaktadır. Ayrıca sahip olunan veriler ile genel finansal tabloların oluşturulması ve şirketin içinde bulunduğu finansal durumun görülmesi genel muhasebenin görevleri arasına girmektedir. Bir şirketin mali olarak bulunduğu pozisyonu anlamak için oldukça önemli olan genel muhasebenin titizlikle yapılması şirketin hem finansal pozisyonunu anlamak hem de güvenirliğini yüksek tutmak için oldukça önem arz etmektedir. Bununla birlikte iyi bir ön muhasebe programı seçimi önemlidir.

Ön Muhasebe Nedir?

Ön muhasebe ise genel muhasebe öncesi yapılan kayıt işlemlerinin genelini içermektedir. Kısaca genel muhasebe öncesi ilk adımdır. Ön muhasebede yapılan kayıt işlemleri arasında şirketin stoklarının takip edilmesi, fatura kesilmesi, çek ve senetlerin tahsil edilmesi, genel olarak gelir ve gider takibinin yapılması, cari hesaplar, online ödemeler ve alacakların takibi gibi birçok kısım bulunmaktadır. Ön muhasebenin titizlikle yapılması şirketin genel muhasebesinin iyi olması yolunda ilk adımdır. Bundan dolayı bu işle ilgili kayıt tutmak için iyi bir ön muhasebe programının kullanılması şirketlere tavsiye edilmektedir.

Genel Muhasebe ve Ön Muhasebe Farkları Nelerdir?

Genel muhasebe bilanço takibi yaparken ön muhasebe gelir gider takibi yapar.

Genel muhasebe ön muhasebe verilerini kullanarak detaylı finansal tablolar oluşturur.

Genel muhasebe vergi beyanı yaparken ön muhasebe fatura keser.

Genel muhasebe uzun süreli iken ön muhasebe günlük, haftalık ve aylık gibi daha kısa vadelidir.

Ön Muhasebe Programı Neden Gereklidir?

Öncelikle iyi bir genel muhasebe tutabilmek adına iyi bir ön muhasebe kayıtlarının olması bir zorunluluktur. Ön muhasebe programı bu kayıtların düzenli tutulması konusunda işletmelerin en önemli yardımcısı olmaktadır. Sahip oldukları birçok özellik şirketlerin tek bir ön muhasebe programı ile birçok işlerini halletmelerine ve genel muhasebe yapılırken düzenli tutulmuş verilerle çok rahat yol almalarına sebep olmaktadır.

Kolay arayüze sahip ve güvenilir erp programı işletmenin sağlıklı bir şekilde yol almasında önemli bir rol oynar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir