İran Halısı Nasıl Anlaşılır?

Dünya tarihinde mobilya sektöründe satış oranı en yüksek ürünlerden biri halılardır. İran kültürüne ait olan İran halısı, dünya tarihinin en eski ve en değerli modellerinden biridir. İran’ın çeşitli bölgelerinde el dokuması olarak üretime sunulur. Çeşitli doğal yapım boyalardan oluşan renk ve göz kamaştırıcı el işçiliğiyle göz kamaştırır.  İran halıları, İran’ın zanaatlarından biri olan vintage halıların en çok tercih edilen modelidir. 

İran Halısı Almak İsteyenler Nelere Dikkat Etmeli?

İran halısı almak ve ev dekorasyonlarında kullanmak isteyen insanların dikkat etmesi gereken bazı önemli hususlar vardır. Bu önemli hususlardan birincisi ve en önemlisi, halının el dokuması olmasıdır çünkü İran halısının en önemli farkı el emeği göz nuru şekilde üretilen el işçiliği üzerine kurulmuş bir yapım aşaması olmasıdır. El dokuması olan İran halısı, fabrikasyon ürün hazır halılara nazaran daha kaliteli, sert, dayanıklı ve estetik görünüşlüdür.  İran halılarının altında el dokuması olduğunu anlayacağımız ip düğümler ve iplikler görülür. Bunlar el işçiliğinin en büyük göstergesidir.  

 İran halıları doğal üretim boyalarla bezenir. Bundan dolayı İran halılarının rengi solmaz, boyanın ham rengi değişmez, capcanlı şekilde ilk halini korur, bakış açısı ve ışık türüne göre farklı ton renk ve model yansıtır. İran halısı almak ve kullanmak isteyenlere ikinci önemli husus ise halının nerede dokunduğudur.

İran halılarının dokuma modelleri İran’ın bölgesinden bölgesine değişir. Kullanılan motifler, renk ve tasarım şekli değişkenlik gösterir. Örneğin, Tebriz halıları, ortasında madalyon motifi bulunan göbekli halılardır. Her bölgenin kendine özgü bir tarzı vardır. İran halısı almak isteyenlerin üçüncü olarak dikkat etmeleri gereken hususi nokta ise fiyattır. İran halısı üzerinde yapılan en ufak değişiklik fiyatın değişiklik göstermesine sebep olur. 

İran Halısı Dekorasyonda Nasıl Kullanılır ve Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

İran halısının tarihi çok eski zamanlara dayanır.  İran halılarının en önemli özelliği doğal içeriğe sahip olmasıdır. Genellikle kırmızı, mavi, sarı, yeşil, turuncu, siyah ve beyaz renklerinin hakim olduğu doğal boyalarla ipekler renklendirilir. Halılara kullanılan bu renklerin anlamı vardır. İran halılarında kullanılan desenler genellikle geometrik desenli halı ile benzeşir. İran halıları ev dekorasyon ve tasarımına şık bir hava getirir. Yapımı zahmetli olan İran halılarının temizlik ve bakımı önemlidir. Hijyen ve uzun süreli kullanım için düzenli temizlenip profesyonel bir şekilde yıkanması gerekmektedir. İran halıları köklü ve güçlü etnik bir kökene sahiptir. 

Vintage ürünlerin ön plana çıkması ve dekorasyonda en önemli yerini almasıyla alım gücü artmıştır. Evin en önemli dekorasyon parçası olan halılardaki eskitme modeller, doğal ve el yapımı ürünler birleşerek İran kültürüne bir halı modeli oluşmuştur. İran halısı alırken ev, ofis ve iş yerlerinin dekorasyonu için dikkat etmemiz gereken önemli bazı hususlar vardır.

  • İran halısı, klasik model veya etnik kökene uygun dizayn edilmiş ev ve iş yerlerinde daha iyi durur. Gösterişli yapılı oldukları için dikkati üzerlerinde toplarlar ve ortamdaki sadeliği kırıp şık ve asil bir görünüm verirler.
  • İran halısı, odanın tamamını kapladığında odayla bir bütün gibi görünür. Bu odanın görünüşüne derinlik ve anlam katar. Odanın en büyük ölçümlü mobilyası olmalıdır, diğer dekor ürünleri ve mobilyalar halının üstünde tam ölçü olması daha iyi bir görünüm sağlamaktadır.
  • İran halısı, odanın renk çeşitliliği ile uyum içinde olmalıdır. Oda için ve İran halısı için seçilen renkler, odanın ışık ayarlarını,  aydınlık-karanlık dengesini belirlemektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir