Kaç Haftalık Hamileyim?

Hamilelikte her kadının merak ettiği bebeğin ne zaman doğacağını hesaplama yöntemi, bu konuda ki merakı gidermek için oldukça kolaylık sağlamaktadır. Gebelik hesaplama yöntemiyle, anne adayları kaç haftalık hamile olduklarını ve bebeklerinin doğum tarihini hesaplayabilmektedirler. Bunun için gerekli olan ilk şey normal son adet döngüsünün ilk günüdür.  Son adet döneminin ilk günü 15 Ağustos ise geriye doğru üç ay bugünden itibaren geriye gidilir. Ortaya çıkan 15 Mayıs tarihine 7 eklenir ve bebeğin doğum tarihi 22 Mayıs olarak bu yöntemle elde edilmiş olunur.

Hamilelik belirtileri arasında en belirgin olan belirtilerden ikisi, adet gecikmesine eşlik eden mide bulantıları olmaktadır. Kadınların biyolojik durumlarına göre bu mide bulantıları, genellikle hamile kalındığından andan itibaren ilk ay içinde başlamaktadır. Bunların dışında en çok görülen belirtiler ise sık idrara çıkma, devamlı uyku hali, göğüslerde hassasiyet, kısa süreli vücut krampları olarak kendini göstermektedir.

MS hastalığı merkezi sinir sisteminde etkili olan, vücuttaki bağışıklık sisteminin bozulması neticesinde ortaya çıkan bir hastalıktır. MS hastalığının en büyük belirtileri yürüme bozukluğu, görme bozukluğu, yorgunluk, uyuşmalar ve vücudun çeşitli bölgelerinde yaşanan elektriklenmelerdir. MS hastalığının başlangıç evresinde kısa süreli ataklar görülse de, tedavi edilmemesi durumda hastalık vücutta kalıcı hasarlara yol açabilmektedir. Nörolojik bir hastalık olan MS hastalığı, beyin ve omuriliği oluşturan sinir hücrelerinin hasar görmesi sonucunda ortaya çıkmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir