Meyve Fidan Fiyatları Yaşına Göre Değişir Mi?

Türkiye tarıma elverişli topraklara sahiptir. Haliyle tarımla ilgilenen pek çok kişi vardır. Çiftçilerimizin en çok merak ettiği sorulardan birisi ise şudur: meyve fidan fiyatları yaşına göre değişir mi?Ülkemizde Mersin, Adana, Hatay gibi öncelikle Akdeniz bölgesinde olmak üzere birçok yerinde meyve üretimi gerçekleşmektedir. Ülkemizin konumu ve mevsimsel farklılıkları üretilen meyvelerde de çeşitliliği sağlamıştır. Bu çeşitliliği canlı tutabilmek ve tarıma elverişli toprakları doğru değerlendirebilmek adına birçok araştırma yapılmıştır. Yapılan araştırmalarda fidan fiyatları üzerinde de durulmuştur. Özellikle Akdeniz bölgesinde yapılan bu araştırmalarda meyve fidan fiyatları yaşına göre değişir mi sorusunu da cevaplanmıştır.

Meyve Fidan Fiyatlarındaki Değişime Neden Olan Etkenler Nelerdir?

Fidan ve tohum üretimini farklı büyüklüklerdeki işletmeler üstlenmektedir. İşletmelerin kapasitesi fidan fiyatlarında etkili olduğu gözlemlenmiştir. İşletmelerin büyüklüğü dışında fiyatları etkileyen başka unsurlar da söz konusudur. Bu etkenler bir denklem üzerinde gösterilebilir. Bu denklemi şu şekilde açıklayabiliriz:

Fidan üretim masraflarının toplamını toplam üretilen fidan sayısına böldüğümüz zaman, bir fidanın üretilmesi için maliyetini buluruz. Bir adet fidanın üretim masrafına işetmenin karını da eklediğimiz zaman fidan satın alma fiyatına ulaşmış oluyoruz. Denklemde de görüldüğü gibi 1 adet fidanın fiyatını etkileyen birçok unsur bulunur. Ayrıca işletme de bir kar miktarı ekler. Kar miktarının işletmenin büyüklüğü ile doğru orantılı bir şekilde arttığı gözlemlenmiştir. Meyve fidan fiyatlarındaki farklılıklara sebep olan etkenler arasında tüplü fidan modelleri de gösterilebilir. Çeşitlilikle birlikte fiyatlarda da değişim gözlemlenir.

Fidan üretimi masrafları toplamı fidanın yaşı büyüdükçe artar. Tohumun üretilmesinde fidanın belirli bir yaşına kadar büyütülmesi için yapılan bakımda bu konuda uzman çiftçiler yer alır. Fakat son zamanlarda bu çiftçilerin sayısı azaldığı için özellikle Mersin, Adana gibi yerlerden getirtilerek işe alınır.

Meyve fidanı fiyatları yaşına göre değişir mi sorusunun cevabı tabi ki evettir. Fidanın yaşı büyüdükçe kullanılan gübre, yakıt, su gibi malzemelerin kullanımı da artar. Bunları karşılayabilmek için ödenen tutar meyve fidanının fiyatına yansır. Ayrıca bakım masrafları dışında bu bakımı yapan çiftçiler de göz önünde bulundurulur.

Yapılan araştırmalarda fidan fiyatı belirlenirken sadece yaşının etkilemediği ayrıca işletmenin büyüklüğünün de etkili olduğu gözlemlenmiştir. Eğer işletmeleri 1,2,3 büyükten küçüğe doğru sıralayacak olursak 1 numaralı işletmenin 3 yaşındaki fidanı 3 numaralı işletmenin 3 yaşındaki fidanından daha ucuz olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca pazarlama masrafları da göz önünde bulundurulmalıdır.

Meyve fidan fiyatlarındaki değişimin nedeni sadece bakım masrafları ya da pazarlama masrafları değildir. Ayrıca fidanın yaşıyla birlikte kökleri de sağlamlaşır. Haliyle fidanın yaşıyla birlikte tutma ihtimali de yükselir. Bu durum hem fiyatlara etki eder hem de çiftçinin kazancını etkiler. Bu yüzden meyve fidanı satın alma durumunda genellikle yaşı büyük ama doğru yaştaki fidanlar tercih edilir.

Sonuç olarak meyve fidan fiyatları belirlenirken yaşın önemli bir unsur olduğunu ama sadece yaşın etkilemediğini söylemek mümkündür. Fidanın bakımı, işletmenin büyüklüğü, pazarlama gibi başka etkenler de fidanın fiyatında etkilidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir