Ankastre Ocak Temizleyici

Yazımıza başlamadan önce size biraz ankastre ürünlerden bahsetmek istiyorum. Ankastre ürünleri kısaca şöyle tanımlayabiliriz: Kendileri için hazırlanan özel boyuttaki özel alanlara sıkıştırılarak, kullandığınız alanlarda ekstra yer kullanmasını engelleyecek, kullanıldığı yerlerde adeta bütünün bir parçasıymış gibi gözükecek eşyalar olarak tanımlayabiliriz.  Ankastre denildiğinde genel olarak akıllarda canlanan tek şey ‘’mutfak’’ olsa da, mutfak dışında bazı yerlerde de ankastre ürünlerden bahsedilebilir. Biz bu süreçte bütün ‘’ankastre’’ çatısı altında toplanabilecek bütün ürünlerin genel olarak nasıl temizlendiğinden ziyade ankastre ocağın nasıl temizleneceğinden bahsedeceğiz. Yazımızın devamında da göreceksiniz zaten ‘’ankastre’’ gibi tek bir çatı olmasına rağmen, bu çatı altında bulunan her ürünün kendine has bir temizliği bulunmaktadır. Hepsine aynı yöntemi kullanmanız ve bundan da aynı sonuçları beklemeniz sizi yanıltacaktır. Bu temizlik sürecinde kullanacağımız ana madde bir adet ankastre ocak temizleyici olacaktır. Genel olarak süreçten bahsettiysek yazımıza girebiliriz.

Aşılmaz Gibi Gözüken Sorunlar: Kirler

Gün içerisinde sürekli olarak mutfağa giren ev hanımlarının karşılaştığı en büyük problemlerden birisi de ocak temizliğidir. Yemek yapmaya devam ederken oluşan lekeleri temizlemeyi düşünüyorsunuzdur, ama tek yemek yapmayacağınız için bu sürecektir. Şu an temizlesem zaten tekrar kirlenecek diye temizleme işlemini de bütün yemeklerin bitimine, belki de gün sonuna ertelediğinizde ise bu lekeler kuruyacak ve işinizi daha da zora sokacaktır. Her yemek bitiminden sonra temizlemek sizi yoracaktır, ama ertelediğinizde ise bu işi geleneksel yöntemlerle çözmek pek de mümkün olmayacaktır. Geleneksel yöntemleri kullanarak çözdüğünüzü sandığınızda ise ocağınız zarar görecektir. Yemek bitiminden hemen sonra, ocağın sıcaklığı henüz üzerindeyken bu geleneksel yöntemleri bir kenara bırakarak ankastre ocak temizleyici kullanarak bizi tercih edin ve bu zorlukları nasıl aşacağım derdinden kurtulun. Bu ürünlerin temizliğini aksatmadan, bu temizliği bir rutine dönüştürerek bakım sağlamak ocağınızı koruyacaktır, dolayısıyla bütçeniz zarar görmeyecektir, hem de ocağınız her daim yeni gibi ışıltılı bir parlaklık sağlayacaktır. Bu parlaklığın gelen misafirleriniz tarafından görülmesi de sizi ekstra olarak mutlu edecektir. Sürekli temiz gözüken bir mutfağı kim istemez ki?

Ankastre Ocak Temizlenirken Neler Yapılmalıdır?

Kullandığımız her aletin, her araç gerecin farklı bakım türleri vardır. Evdeki bütün araç gereçlere tek bir bakım türü uygulamanız size sağlıklı sonuç vermeyecektir. Ankastre ocakların temizlenmediği bir durumda gerçek bir temizlikten bahsedemeyiz. Adeta bir bebek gibi sürekli bakıma muhtaç bir şekilde bekleyen ankastre ocaklarınızda bu işlemi nasıl gerçekleştireceğinize geçelim. Bu süreci ankastre ocak temizleyici kullanmadan anlatacağımızı sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Geleneksel yöntemleri kenara bırakın firmamıza başvurun ve rahatlayın.

  • Bu temizleme işleminin herhangi bir kaza ile sonuçlanmasını istemiyorsanız ocağınızın biraz soğumasını beklemek, küçük çaplı da olsa olası felaket senaryolarından kurtaracaktır. Sonrasında ise bu eşyaların kullanım talimatlarına uygun bir şekilde bu temizleme evresine adım atabiliriz.
  • Ankastre ocağınızın çıkarılabilir parçaları eğer bulaşık makinesine atılabiliyorsa onları sökerek bulaşık makinesine atabilirsiniz. Böylelikle iş yükünüz bir miktar azalacaktır.
  • Eğer bulaşık makineniz bulunmuyorsa veyahut sökülen parçaları, demirleri, ocak gözlerinin içerisine atabileceğiniz bir şekilde değilse söktüğünüz bu parçaları leğen tarzı bir kaba koyarak bunları aşındırmayacak, renginin gitmesine neden olmayacak şeylere katarak kenarda bekletebilirsiniz. Siz asıl temizliğinizi bitirene kadar o ocak gözleri temizlenecektir, bütün yağlarından, kirlerinden arınacaktır.
  • Demirleri, ocak gözlerinin kaldırdınız. Sonrasında ise öncelikle yemek yaptığınızda ocağın etrafına saçılan yemek tanelerini tek tek toplayın. Sonrasında da elle alamadığınız küçük parçaları da alabilmek adına hafif nemli bir bez ile ocağınızın üzerinden geçin. Bezin sadece nemli olmasına dikkat edelim. Eğer nemli bir bez değil de bulaşık süngeri kullanmayı düşünüyorsanız süngerin yumuşak tarafını tercih edin, zira süngerin pürüzlü tarafı ocağınızı çizikler içinde bırakacaktır.
  • Yukarıda söylediğimiz gibi burada cif, bulaşık deterjanı vesaire gibi kimyasal maddeleri kullanmak ocağınızın aşınmasına ve zarar görmesine neden olacaktır. Ankastre ocak temizlemenin püf noktalarından birisi de kullanmakta olduğunuz ocağa paralel uygunlukta, ona zarar vermeyecek temizlik ürünleri kullanmanız olacaktır. Bu işlemden en yüksek faydayı alabilmek adına uygun ankastre ocak temizleyici ürünleri kullanmalısınız. Zira kullandığınız bu ankastre temizleyiciler, ankastre zeminlerde herhangi bir hasar oluşturmaz, çizik bırakmaz. Sağladığı temizliğin yüzeysel olmamasının aksine, buna ekstra olarak güçlü bir parlak bir zemine bırakır.
  • Kullandığınız ankastre ocak temizleyici ürününü soğuyan ocağa sıktıktan sonra üzerinde biraz bekletin, kirlere iyice nüfuz edecektir. Ve sonrasında kolaylıkla söküleceklerdir. Yaptığınız bu işlem sonucunda ocağınız temizlenecektir ve sonrasında da kirlenme süresini de geciktirecektir. Hem geç kirlenecektir, hem de saatler geçmesine rağmen sanki ilk defa o an temizlenmiş gibi hissettirecektir.

Ankastre eşyalar günümüzün vazgeçilmez bir parçasını oluşturmakta. Bu süreçte size ankastre ocak temizleyici ürünlerinin nasıl kullanılacağından, bizi, yani firmamızı tercih ederek, sizlere sunduğumuz bu temizleyici ürünü nasıl kullanılırsanız maksimum şekilde fayda sağlarsınız sorusuna cevap niteliğinde bir süreçten bahsettik. Kullandığımız eşyalara gereken özeni vermeliyiz. Ortalama bir fiyatta bulunan bu ankastre ocak temizleyici ürünleri bırakarak geleneksel yöntemlere ya da kendi yöntemlerimizi kullanmak kısa bir sürede bize ‘’kazançlı’’ gibi hissettirse de yapılan bu eylemin sürekliliği bu eşyaları sürekli ama sürekli olarak değiştirmenize neden olacaktır ve bu süreç sizi maddi zarara uğratacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir